آنچه باید درمورد فواید گندم بدانید

vote
Article Rating

آنچه باید درمورد فواید گندم بدانید

آنچه باید درمورد فواید گندم بدانید

گندم که ماده اصلی نان مهمترین غذای ما را تشکیل میدهد سه قسمت متمایز دارد:
1- نشاسته آن است که به آسانی در معده تبدیل به قند میشود و سوخت بدن را تامین میکند و روی همین اصل مهم است که نان جزو غذاهای اصلی و نیرو بخش قرار گرفته است.
2- گلوتن است که مانند وجود موم در عسل است یعنی همانطور که موم بصورت خانه خانه یا جدا کننده درآمده وعسل در آن خانه ها جا میگیرد با آب میتوان این دو ماده را از هم جدا کرد.
3- که در سطح و جداره گندم قرار دارد پوسته گندم بنام سبوس است که فسفر و ویتامین B  دارد ولی کلسیم ندارد.

سبوس گندم


سبوس جداره بیرونی گندم را تشکیل میدهد و قسمتی از گندم است که دئما در آفتاب و هوا غوطه ور است و از تششع خورشید و نیروی کهربایی آفتاب و باد و باران استفاده میکند.قسمتی است که دارای مقادیر زیاد ویتامین و عوامل فعال است.ویتامین ها چیزی جز مظهر کهربایی نیستند.

موادی که به سبوس می چسبند عبارتند از:


مواد چربی و مواد فسفر دار و از همه بالاتر گلوتن که یگانه قسمت ازت دار گندم است و در حقیقت مصالح ساختمانی بدن به شمار می آید. علاوه بر اینها سبوس گندم حاوی سلیس(برای استحکام استخوان ها)فسفر (برای جذب کلسیم)منیزیم(جلوگیری از بیماریهای سرطان)آهن(جلو گیری از کم خونی )فلوئور(برای مینای دندان) است.

سبوس یکی از مواد بسیار مفید گندم است و عده ایی به اشتباه می پندارند که سبوس در معده حضم نمی شود و باید آرد را الک و سبوس آن را گرفت.

مطب پیشنهادی :
چه لباس بارداری انتخاب کنیم تا خوش تیپ باشیم و راحت باشد؟

تجربیات علمی دانشمندان و غذا شناسان عکس این موضوع را ثابت کرده و حتی اخیرا ثابت شده است که اسید روده ها قسمت زیادی از سلولز را حل می کند و بقیه آن به مصرف پاک کردن و جارو کردن روده به کار می رود.

درست است که سلولز سبوس تا اندازه ایی دست نخورده با مدفوع خارج می شود ،اما این دلیل آن نیست که در قضاوت عجله کنیم و بگوییم این ماده برای انسان قابل جذب نیست و باید خارج شود. حتی عده ایی بدون جهت این ماده را متهم می سازند که معده را خراش داده و زخم های ناشوری ایجاد می نماید.

سلولز هایی که ما میخوریم مخصوصا سبوس نان تا اندازه ایی قابل حضم نیستند و مخصوصا از معده دست نخورده خارج میشوند ولی این قسمت حضم نشده دارای فواید دیگری هستند که از جمله آنها یکی ایجاد حرکات دودی در روده ها و معده است که بسیار مهم و ضروری است و سبب تقویت معده می شود

خواص دارویی گندم

1- کاهش دهنده چربی خون:

این اثر با آزمایش عصاره گندم در موش های آزمایشگاهی کاملا به اثبات رسیده است.

2- ضد سرطان :

این اثر در مطالعات انسانی و حیوانی و به خصوص در سرطان سینه و روده بزرگ مخ شده است. در گندم و غلات دیگر ترکیبات آنتی اکسیدانی وجود دارد

که مهمترین آنها عبارتنداز: اسیدفولیک، فلاونوئیدها، پلی فنلها”، فیتاتها، کاروتنوئیدها، توکوفرول ها و پلی ساکاریدها.

از مکانیسم های مهم این ترکیبات، خنثی کردن رادیکال های آزاد است. همچنین، این مواد با تقویت سیستم دفاعی بدن تأثیر ضد سرطانی خود را نشان میدهند.

مطب پیشنهادی :
برای جلوگیری از ام اس قهوه بخورید

3- درمان کولیت زخمی :

گندم در درمان بسیاری از مشکلات دستگاه گوارش مفید است. در مطالعه ای که بر روی تعداد محدودی از بیماران همراه با شاهد صورت گرفت، نتایج مثبتی به دست آمد. محافظ عصب: در مطالعه ای، مصرف عصاره گندم باعث کاهش اثرات – آمیلوئید شده است

.امیلوئید از طریق استرس اکسیداتیو باعث مرگ سلولها میشود. این جسم یک ترکیب کلیدی و نشان نوروپاتولوژی در بیماری آلزایمر می باشد.

4- ضد کم خونی:

پژوهش ها نشان داده است که مصرف گندم باعث افزایش فراهمی زیستی سولفات آهن می شود. این اثر را به سلولز و اسید فیتیک موجود در گندم ارتباط داده اند.

مصرف عصاره گندم در حیوانات آزمایشگاهی باعث افزایش گلبول قرمز آنها شده است.

  1. ضداثرات الکل
  2. ضدعفونی کننده
  3. ضدیرقان
  4. مسهل
  5. افزایش دهنده قوای جنسی
  6. کاهش دهنده چربی خون
  7. مسکن
  8. تحریک کننده حرکات دودی روده
  9. مقوی معده، ضدتب و ضدتشنگی

آنچه باید درمورد فواید گندم بدانید

vote
Article Rating

نوشته های مشابه

دنبال کردن نظرات این مطلب
باخبر شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا