سوهان

vote
Article Rating

سوهان شیرینی ایرانی که از جوانه گندم تهیه می شود و انواع مختلفی دارد نظیر:  عسلی،  کنجدی،  گزی، لقمه ای و ….. تهیه و به فروش می رسد. منبع آن در قم است و معروف ترین و با کیفیت ترین سوهان ها در قم پخته و به بازار عرضه می شود. در دیگر شهرها همچون زرند کرمان و اصفهان نیز تولید می‌شود که شیرینی اصفهان، سوهان عسلی می‌باشد.

سوهان
سوهان

تاریخچه دقیق اولین شیرینی به دوره قاجار در شهر قم نسبت داده می‌شود؛ حلوایی که در سال‌های ۱۲۸۹ تا ۱۲۹۰ هجری قمری هنگامی که قرار بود صحن عقیق بارگاه حضرت معصومه در شهر مقدس قم افتتاح گردد.

بزرگان قم اقدام به برگزاری مراسم باشکوهی جهت افتتاح به عمل آوردند و قرار بود ناصرالدین شاه خود برای افتتاح حاضر شود ولی بر اساس مقتضیات زمان به خصوص مسائل امنیتی آن زمان، ناصر الدین شاه جانشینی (رئیس ایل قاجار) را به جای خود جهت مراسم افتتاح به قم فرستاد.

 گزی
گزی
 عسلی
عسلی

جوانه گندم منبع خاصیت اصلی این شیرینی محسوب می‌شود. رنگ قهوه‌ای روشن و عطر و طعم سوهان از جمله مواردی است که نشان‌دهنده کیفیت آن بوده و این موارد به مواد اولیه آن بستگی دارد. بیشتر خاصیت سوهان به دلیل جوانه گندم بوده به همین دلیل پروتئین فراوانی دارد و منبع فوق‌العاده‌ای از ویتامینها و مواد معدنی به ویژه ویتامین‌های گروه B و E آرام‌بخش اعصاب و روان است.

vote
Article Rating
مطب پیشنهادی :
بیوگرافی بازیگران سریال از سرنوشت

نوشته های مشابه

دنبال کردن نظرات این مطلب
باخبر شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا