×

منوی اصلی

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۹ بهمن - ۱۳۹۶  
false
false

خواص گندم و آنچه باید درمورد فواید گندم بدانید

خواص گندم

گندم که ماده اصلی نان مهمترین غذای ما را تشکیل میدهد سه قسمت متمایز دارد:

  1. قسمت اول نشاسته آن است که به آسانی در معده تبدیل به قند میشود و سوخت بدن را تامین میکند و روی همین اصل مهم است که نان جزو غذاهای اصلی و نیرو بخش قرار گرفته است.
  2. قسمت دوم گلوتن است که مانند وجود موم در عسل است یعنی همانطور که موم بصورت خانه خانه یا جدا کننده درآمده وعسل در آن خانه ها جا میگیرد با آب میتوان این دو ماده را از هم جدا کرد.
  3. قسمت سوم که در سطح و جداره گندم قرار دارد پوسته گندم بنام سبوس است که فسفر و ویتامین B  دارد ولی کلسیم ندارد

سبوس گندم

سبوس جداره بیرونی گندم را تشکیل میدهد و قسمتی از گندم است که دئما در آفتاب و هوا غوطه ور است و از تششع خورشید و نیروی کهربایی آفتاب و باد و باران استفاده میکند.قسمتی است که دارای مقادیر زیاد ویتامین و عوامل فعال است.ویتامین ها چیزی جز مظهر کهربایی نیستند.

موادی که به سبوس می چسبند عبارتند از:

مواد چربی و مواد فسفر دار و از همه بالاتر گلوتن که یگانه قسمت ازت دار گندم است و در حقیقت مصالح ساختمانی بدن به شمار می آید. علاوه بر اینها سبوس گندم حاوی سلیس(برای استحکام استخوان ها)فسفر (برای جذب کلسیم)منیزیم(جلوگیری از بیماریهای سرطان)آهن(جلو گیری از کم خونی )فلوئور(برای مینای دندان) است.

سبوس یکی از مواد بسیار مفید گندم است و عده ایی به اشتباه می پندارند که سبوس در معده حضم نمی شود و باید آرد را الک و سبوس آن را گرفت.

تجربیات علمی دانشمندان و غذا شناسان عکس این موضوع را ثابت کرده و حتی اخیرا ثابت شده است که اسید روده ها قسمت زیادی از سلولز را حل می کند و بقیه آن به مصرف پاک کردن و جارو کردن روده به کار می رود.

درست است که سلولز سبوس تا اندازه ایی دست نخورده با مدفوع خارج می شود ،اما این دلیل آن نیست که در قضاوت عجله کنیم و بگوییم این ماده برای انسان قابل جذب نیست و باید خارج شود. حتی عده ایی بدون جهت این ماده را متهم می سازند که معده را خراش داده و زخم های ناشوری ایجاد می نماید.

سلولز هایی که ما میخوریم مخصوصا سبوس نان تا اندازه ایی قابل حضم نیستند و مخصوصا از معده دست نخورده خارج میشوند ولی این قسمت حضم نشده دارای فواید دیگری هستند که از جمله آنها یکی ایجاد حرکات دودی در روده ها و معده است که بسیار مهم و ضروری است و سبب تقویت معده می شود

false
false
false
true

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

avatar
wpDiscuz

false