×

منوی اصلی

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۹ بهمن - ۱۳۹۶  
false
false

هورمون کورتیزول و استرس

هورمون کورتیزول و استرس

هورمون کورتیزول توسط غدد آدرنال که بر سطح فوقانی کلیه ها قرار دارند ترشح می شود. میزان ترشح این هورمون توسط غدد هیپوتالاموس و هیپوفیز که در مغز قرارگرفته اند کنترل می شود. هورمون کورتیزول به تنظیم سطح قند خون، متابولیسم، پاسخ ایمنی بدن و فشارخون کمک می کند. هم چنین این هورمون در تنظیم الکترولیت های بدن و فرآیند بارداری نقش مهمی دارد.
در موارد استرس شدید، هورمون کورتیزول به داخل جریان خون ترشح می شود، منابع انرژی را در دسترس بدن قرار می دهد و وضعیت کلی بدن را برای مقابله با استرس آماده می کند. بعد از گذشتن از وضعیت خطر سیگنال های مغزی دستور کاهش ترشح کورتیزول را صادر می کنند. منشا استرس می تواند روانی باشد مانند آنچه در منزل یا محل کار با آن مواجه می شویم، و یا می تواند منشا فیزیکی داشته باشد مانند تب یا افت قند خون.
هرچند استرس تنها عامل ترشح هورمون کورتیزول نیست. برخی عادت های اشتباه رفتاری مانند سیگارکشیدن، الگوی نامناسب خواب و رژیم غذایی نادرست و همچنین افسردگی و برخی اختلالات غدد درون ریز مانند سندروم کوشینگ می توانند منجر به افزایش تولید کورتیزول شوند.
هورمون کورتیزول در واقع تمام بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. نتایج یک مطالعه ی جدید نشان داده است افرادی که سطح کورتیزول در آنها بالاتر از حد طبیعی است، نسبت به سایر افراد اندازه ی مغز کوچک تر و مشکلات تشخیصی بیشتری دارند. در این مطالعه سطح کورتیزول بزاق ۴۲۴۴ فرد بزرگسال در دو مرحله صبح و بعدازظهر اندازه گیری شد. نتایج نشان داد افرادی که سطح کورتیزول در آنها هنگام بعد ازظهر بالاتر است، حجم مغز کوچکتر و مشکلات عملکردی بیشتری در پردازش سرعت و مهارتهای اجرایی مانند تمرکز، برنامه ریزی، سازماندهی و حافظه دارند. در مقابل افراد دارای سطح صبحگاهی بیشتر کورتیزول، عملکرد مغزی بهتری نشان دادند.
در این مطالعه ارتباط فیزیولوژیک بین سطح کورتیزول و عملکرد مغز به وضوح مشاهده شد اما مطالعات بیشتری نیاز می باشد تا به طور دقیق مشخص شود آیا ترشح بیش از اندازه ی کورتیزول منجر به اختلالات حافظه می شود و یا از دست دادن برخی عملکردهای مغزی دلیل افزایش بیش از اندازه ی هورمون کورتیزول می باشد؟!

منبع:شرکت دارو سازی اکسیر

false
false
false
true

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

avatar
wpDiscuz

false