×

منوی اصلی

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۶ اسفند - ۱۳۹۶  
false
false

نویسنده

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۷۵ درصد زنان در طول عمر خود،‌ یک بار و نیمی از زنان،‌ دو بار یا بیشتر به عفونت قارچی مبتلا می‌شوند.

به گزارش جام جم، بارداری، دیابت، ضعف سیستم ایمنی، مصرف آنتی‌بیوتیک، قرص ضدبارداری با دوز بالای استروژن و رعایت نکردن بهداشت واژنی از عوامل ایجاد این عفونت است. شاید جلوگیری از عفونت قارچی برای همه زنان امکان‌پذیر نباشد، اما توجه به موارد زیر به کاهش ریسک ابتلا به آن کمک می‌کند:

مصرف غذا و نوشیدنی حاوی قند زیاد

از آنجا که عفونت قارچی از قند و نشاسته تغذیه می‌کند، مصرف افراطی مواد غذایی حاوی این مواد، شرایط تغذیه‌ای خوبی برای قارچ‌ها فراهم می‌آورد. برای مثال مصرف آب میوه که حاوی قند طبیعی است،‌ می‌تواند باعث تغذیه و رشد قارچی به نام کاندیدا شود. موادی مانند برنج سفید و پاستای سفید و نوشابه، حاوی نشاسته‌های فرآوری شده مشابه هستند. با ایجاد تغییرات کوچک در رژیم غذایی می‌توانید قارچ‌هایی مانند کاندیدا را از مواد غذایی مورد نیاز شان محروم و از رشد عفونت قارچی جلوگیری کنید.

زیاده‌روی در مصرف آنتی‌بیوتیک

آنتی‌بیوتیک در عین حال که باکتری بیماری‌زا را می‌کشد، باکتری‌های مفیدی مانند لاکتوباسیلیوس (Lactobacillus) را که pH واژن را در سطح سالمی نگه می‌دارند، از بین می‌برند. کاهش سطح اسیدی واژن بر اثر از بین رفتن این باکتری سالم، زمینه را برای ایجاد عفونت قارچی فراهم می‌کند. مصرف پروبیوتیک‌ها با ایجاد pH سالم و کمک به رشد باکتری‌های مفید از عوامل جلوگیری‌کننده از عفونت‌های قارچی است.

مصرف قرص ضدبارداری حاوی استروژن

وجود هورمون استروژن زیاد در بدن، اغلب منجر به تولید بیشتر قارچ می‌شود. کارشناسان توصیه می‌کنند، کسانی که بیشتر در معرض عفونت قارچی قرار دارند از قرص‌های حاوی پروژسترون استفاده کنند. این کار ریسک رشد سریع باکتری کاندیدا آلبیکنس و تبدیل آن به عفونت را کاهش می‌دهد. با این حال، قبل از ایجاد هر تغییری بهتر است با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید:  سرم مو چیست و چطور کار می‌کند؟

پوشیدن لباس تنگ یا مرطوب

عفونت مخمری در محیط گرم و مرطوب رشد می‌کند. شلوار جین، دامن، لباس زیر، شلوار یوگا، جوراب شلواری و دیگر لباس‌های تنگی که هوا از آنها عبور نمی‌کند، دما و رطوبت بدن را افزایش می‌دهند و زمینه بیشتری برای عفونت قارچی بخصوص در تابستان فراهم می‌کنند. همچنین پس از شنا و ورزش نباید لباس را در تن نگاه داشت. لباس‌های زیر کتانی، بهترین گزینه برای جلوگیری از ایجاد گرما و رطوبت هستند.

منبع:جام جم

false
false
false
true

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

avatar

false