×

منوی اصلی

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۷ دی - ۱۳۹۶  
false
false

تهران- ایرنا- رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه درآمدهای نفتی کشور در دولت یازدهم ۳۷ درصد کاهش یافته است، گفت: درآمدهای دولت یازدهم از قبال فروش نفت ۱۵۷ میلیارد دلار بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدباقر نوبخت» روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: این درحالی است که درآمدهای نفتی دولت دهم از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۱ به میزان ۲۵۱ میلیارد دلار بوده است.

**افزایش ۹۰درصدی بودجه عمرانی
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به منتقدان که معتقدند بودجه عمرانی کاهش قابل توجهی داشته است، گفت: بودجه عمرانی از حدود ۲۲۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۲ به ۴۲۰ هزار میلیارد ریال (بدون احتساب اعتبارات آبهای مرزی) در سال ۱۳۹۵ رسیده و ۹۰ درصد افزایش یافته است.
نوبخت افزود: این در حالی است که بودجه جاری از یک میلیون و ۲۰۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۲ به ۲ میلیون و ۷۰ هزار میلیارد ریال رسیده که تنها ۷۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

**مهار آب های مرزی
معاون رییس جمهوری در باره مهار آبهای مرزی گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی از مقام معظم رهبری اجازه گرفتیم که مبلغ هشت میلیارد دلار (سالی ۲ میلیارد دلار) از محل صندوق توسعه ملی برای مهار آبهای مرزی (منابع آبی که از کشور خارج می شوند) استفاده کنیم.
وی ادامه داد: با احتساب این رقم که معادل ریالی آن سالی ۶۰ تا ۶۵ هزار میلیارد ریال است، بودجه عمرانی در سال ۱۳۹۵ به ۵۴۰ هزار میلیارد ریال می رسد یعنی ۱۴۳ درصد رشد.
وی اضآفه کرد: با این حال اینکه تصور شود بودجه جاری چیز بدی است درست نیست و یک قضآوت نادرست است.
وی در پاسخ به منتقدان که از رقم تخصیص یافته برای انتقاد از دولت بابت بودجه عمرانی استفاده می کنند ،گفت: اعتبارات طرح های عمرانی باید از محل واگذآری اوراق خزانه مسکوک و اوراق مشارکت تامین شود.
وی ادامه داد: مطابق تبصره پنج قانون بودجه سال ۹۶ اینک چه مقدار از هر نوع از اوراق یاد شده باید منتشر شود را کمیته ای باید مشخص کند که این کمیته با تاخیر تشکیل شده اما تا پایان این ماه بیش از ۳۴۰ تا ۳۵۰ هزار میلیارد ریال به طرح های عمرانی تخصیص داده خواهد شد.

**محاسبه اضافه کاردرمستمری بازنشستگان
نوبخت همچنین گفت : بازنشستگان مشمول تامین اجتماعی پس از سال ۱۳۹۵ نیز متناسب با کسوری که از اضافه کارشان کسر شده ،ضریبی محاسبه و به مستمریشان اضافه می شود.
وی تاکید کرد، برای مشمولان بیمه تامین اجتماعی که پس از سال ۱۳۹۵ بازنشسته می شوند بخشنامه جدیدی ابلاغ نمی شود و بر اساس همان بخشنامه قبلی برایشان عمل می شود.
نوبخت با بیان اینکه بودجه جاری کشور در چهار بخش امور رفاه عمومی، آموزش و پرورش، دفاع و سلامت هزینه می شود، ادامه داد با توجه به اینکه نظر مقام معظم رهبری این است که بودجه آموزش و پرورش در بخش عمرانی لحاظ شود، اما ما هم آموزش و پرورش و هم دفاع را در بخش های جاری مدنظر قرار داده ایم که فکر می کنیم باید به آن توجه بیشتری کرد.
وی گفت: درباره پروژه هایی که چند سال گذشته کلنگ آنها زده شده و امروز روی دست ما مانده، معلوم نیست توجیه اقتصادی داشته باشد یا خیر، بنابراین از ۲ هزار پروژه در کشور اولویت بندی کرده و تخصیص بودجه عمرانی داده ایم.
معاون رییس جمهوری گفت سفرهای رییس جمهوری به استان های مختلف کشور برای این بود که مجموعه طرح های نیمه تمام را از دستگاه های اجرایی و مردم خواستند تعیین اولویت کنند و به همین دلیل در مجموع ۲۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی بر اساس مصوبات سفر رییس جمهوری پرداخت شده است.
وی با تاکید بر اینکه باید طرح های عمرانی توجیح اقتصادی داشته باشد تا بتوان از آنها بهره برداری کرد، گفت: بودجه جاری کشور از سال ۹۲ تا ۹۵، هشت درصد کاهش یافته اما در بخش پرداخت حقوق پرسنل انقباضی عمل نکردیم و متوسط حقوق کارمندان از یک میلیون و ۴۷۰ هزار تومان در سال ۹۲ به ۲ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان در سال ۹۶ رسیده است.
وی با یادآوری اینکه متوسط حقوق فرهنگیان از یک میلیون و ۲۵۰ هزار به ۲ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است، گفت: دولت در مسیر حرکت به سوی توانمندسازی افراد آسیب پذیر و کم بنیه است.
سخنگوی دولت همچنین درباره رشد تولید نفت نیز گفت: تولید نفت در سال ۹۵ به سه میلیون و ۴۷۷ هزار بشکه رسید که در خردادماه امسال این میزان به سه میلیون و ۹۰۱ هزار بشکه افزایش یافته است.
نوبخت درباره امنیت غذایی و تاکید رهبر معظم انقلاب نیز گفت: امنیت غذایی برای ما بسیار مهم است به همین دلیل در سال ۹۵ هر کیلو گندم خریداری شده از کشاورزان یک هزار و ۲۷۱ تومان بود که در سال ۹۶ به یک هزار و ۳۰۰ تومان رسید در حالی که هر کیلو گندم وارداتی حدود کیلو ۸۰۰ تا ۹۰۰ تومان برای دولت تمام می شود اما گندم را کالایی استراتژیک می دانیم که هر چقدر هم گران تولید و خریداری کنیم، ارزش دارد.
وی تصریح کرد: ۱۱ هزار و ۵۸۱ میلیارد تومان در سال ۹۶ به کشاورزان برای خرید گندم پرداخت خواهد شد که تا کنون هشت هزار و ۴۰ میلیارد تومان در حدود ۷۰ درصد آن پرداخت شده و حدود سه هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان آن باقی مانده است که این میزان را نیز هزینه جاری کشور محسوب کرده ایم.
وی درباره مشکلات اقتصادی کشور به اصلاح نظام بانکی و پرداخت مطالبات صندوق ها از دولت اشاره کرد و گفت باید بدهی خود را پرداخت کنیم چون بانک ها از همین منابع تسهیلات پرداخت می کنند؛ از طرفی نیز باید سرمایه خود نزد بانک ها را افزایش دهیم تا بانک ها آن را مسیر توسعه سرمایه گذاری کنند.
نوبخت گفت: سال گذشته ۲۹ هزار میلیارد تومان سرمایه دولت را نزد بانک ها افزایش دادیم که باعث افزایش قدرت تولید شده و به بیش از ۱۷ هزار واحد تولیدی وام پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه عملکرد چهار سال گذشته دولت باید در رشد اقتصادی، کاهش تورم، کاهش بیکاری آثار خود را نشان دهد، اظهار داشت: بر اساس اعلام سازمان آمار تورم از سال ۹۲ از ۳۴٫۷ در سال ۹۵ به ۶٫۸ کاهش یافته است. همچنین رشد اقتصادی بر اساس آمار سازمان آمار درسال ۹۱ از منفی ۷٫۴ درصد به ۱۱٫۱ درصد در سال ۹۵ رسید و بر اساس آمار بانک مرکزی نیز در سال ۹۱ از منفی ۷٫۷ درصد در سال ۹۵ به ۱۲٫۵ درصد رسیده است.
نوبخت تصریح کرد: تراز تجاری غیرنفتی در ۲ سال گذشته یعنی سال های ۹۴ و ۹۵ مثبت بود ولی در چند ماهه اول امسال منفی شد که با رفتارهایی که در پیش گرفتیم، درصدد کنترل آن هستیم.
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در بهار امسال نرخ رشد اقتصادی با احتساب حدود ۶٫۵ درصد است که اگر نفت خارج شود به هفت درصد خواهد رسید چون دیگر نفت برای ما رشد اقتصادی ایجاد نمی کند و باعث کاهش رشد اقتصادی می شود.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری در کشور نیز مثبت شد و بخش ساختمان در زمستان سال گذشته و بهار امسال رشد ۷٫۱ درصدی ارزش افزوده داشته است.
نوبخت گفت: نرخ مشارکت افراد جویای کار ۴۱ درصد و نرخ بیکاری ۱۱٫۵ درصد در بهار امسال بوده است در حالی که نرخ بیکاری در تابستان پارسال ۱۲٫۷ و نرخ مشارکت ۴۰٫۶ بود.

false
false
false
true

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

avatar
wpDiscuz

false