×

منوی اصلی

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۳۰ دی - ۱۳۹۶  
false
false

بانک ژنی بلوط با استفاده از روش‌های زیست‌فناوری از سوی کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری ایجاد می‌شود.

به گزارش زردآلو، کارگروه محیط زیست ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای رفع مشکلات جنگل‌های بلوط، کمیته حفظ جنگل‌های بلوط را تشکیل داده که در این کمیته راه‌کارهای مختلفی برای حفظ این گونه گیاهی در نظر گرفته شده است. حفظ و ارزیابی ذخایر ژنتیکی و ایجاد بانک ژنی بلوط با استفاده از روش‌های زیست‌فناوری یکی از این راهکارهای در نظر گرفته شده است.

حفظ و ارزیابی ذخایر ژنتیکی و ایجاد بانک ژنی بلوط با استفاده از روش‌های زیست‌فناوری و بررسی جنبه‌های کنترل بیولوژیکی آفات قارچ، حشره و غیره بلوط نیز به صورت جدی در کمیته پیگیری می‌شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی، همچنین «بررسی عوامل مؤثر در بحران زوال و خشکیدگی بلوط (تنش‌های زنده و غیرزنده) با استفاده از روش‌های مولکولی زیست‌فناوری و عوامل کمک‌کننده به رفع معضل مذکور از قبیل عوامل تقویت‌کننده و غیره» و «تولید متابولیت‌های ثانویه دارویی بلوط با استفاده از روش‌های زیست‌فناوری» از دیگر اقدامات مورد نظر است.

منبع:ایسنا

false
false
false
true

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

avatar
wpDiscuz

false