×

منوی اصلی

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۳۰ دی - ۱۳۹۶  
false
false

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان جمعیت بیماران خاص دریافت‌کننده خدمات دانشگاه علوم پزشکی کردستان را دو هزار و ۴۵۷ نفر اعلام کرد که این میزان نسبت به سال گذشته ۱۶۹ نفر افزایش و ۷٫۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

به گزارش زردآلو، «هومن قصری»، روز سه‌شنبه چهار مهرماه در کمیته بیماران خاص استان کردستان با بیان این‌که هرم جمعیتی کشور و استان رو به پیرسالی است و افزایش برخی بیماران خاص همچون بیماران دیالیزی یا پیوند کلیه دور از انتظار نخواهد بود، اظهار کرد: در سال ۱۳۹۵ در مجموع دو هزار و ۲۸۸ بیمار خاص در استان کردستان شناسایی و تحت حمایت دانشگاه علوم پزشکی کردستان بوده اند که این تعداد تا پایان شهریور ماه سال جاری به دو هزار و ۴۵۷ نفر رسیده است.

قصری نرخ رشد بیماران دیالیزی و پیوند کلیه را به‌ترتیب ۳ و ۹٫۷ درصد اعلام کرد و افزود: در سال ۹۵ در مجموع ۴۹۸ بیمار دیالیزی و ۵۹۷ بیمار پیوند کلیه دریافت‌کننده دارو شناسایی شده بودند که این ارقام به ۵۱۳ و ۶۵۵ بیمار در سال ۹۶ افزایش یافته است.

وی شایع‌ترین عواملی که منتج به نارسایی کلیه می‌شود را دیابت و فشار خون مزمن دانست و خاطرنشان کرد: کنترل قند خون در افراد دیابتی و کنترل فشارخون در افراد مبتلا به پرفشاری خون، مهم‌ترین اقدام برای پیشگیری از ابتلا به نارسایی کلیه است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان شمار دستگاه‌های دیالیز را ۱۲۶ دستگاه برشمرد و افزود: در سال ۹۰ این تعداد دستگاه ۸۳ عدد بود و با پیگیری‌هایی که از طریق بنیاد امور بیماری‌های خاص کشور انجام شده است امیدواریم در آینده‌ای نزدیک دستگاه‌هایی دیگر نیز در بیمارستان‌های تازه تأسیس استان مستقر شود.

قصری هم‌چنین به منابع انسانی و تخت‌های فعال اختصاص یافته به بخش‌های دیالیز استان اشاره و تصریح کرد: ۶۱ نیروی پرستار در بخش دیالیز مشغول به انجام وظیفه‌اند که ۲۰ نفر از آن‌ها در چند سال اخیر جذب و به این حوزه افزوده شده‌اند و ۱۲۱ تخت نیز در خدمت بیماران دیالیزی است که با ورود دستگاه‌های جدید این تعداد افزایش خواهد یافت.

وی با بیان این‌که بیشتر بیماران خاص استان در مرکز استان سکونت دارند و خدمات دریافت می‌کنند تعداد بیماران خاص شهرستان سنندج را یک هزار و ۱۱۸ نفر بیمار اعلام و خاطرنشان کرد: ۷۳ بیمار هموفیلی، ۴۶ بیمار تالاسمی، ۴۹۸ بیمار ام‌اس، ۱۷۲ نفر بیمار دیالیزی و ۳۲۹ بیمار پیوند کلیه دریافت‌کننده دارو سهم سنندج از مجموع بیماران خاص استان استان است.

وی بیشترین درصد رشد بیماران خاص را مربوط به بیماران ام‌اس اعلام و اظهار کرد: تعداد ۱۰۴۰ بیمار در سال ۹۶ نسبت به ۹۳۳ بیمار شناسایی شده و مورد حمایت در سال ۹۵ نشان از رشد ۱۱٫۵ درصدی این بیماران طی یکسال گذشته دارد.

قصری میزان افزایش ابتلا به بیماری ام‌اس در ایران را چشمگیر خواند و گفت: پژوهش‌های زیادی در خصوص این بیماری در سطح بین‌المللی انجام شده است اما هیچکدام از آن‌ها به صراحت موفق به اعلام علت اصلی ابتلا و یا ارائه درمان قطعی نشده‌اند.

وی ادامه داد: رقم ابتلا به این بیماری در میان مردمان کشورهای مختلف جهان بسیار متنوع و ناهمگون است، اما هم‌اکنون میزان ابتلا به بیماری ام‌اس در میان جمعیت استان تقریباً با همین رقم در میان ساکنان کشورهای اروپایی یکسان است.

وی به آمار بیماران تالاسمی و هموفیلی در کشور و استان نیز اشاره کرد و افزود: ۱٫۴ درصد بیماران هموفیلی و ۰٫۶ درصد بیماران تالاسمی کشور در استان کردستان حضور دارند.

قصری به تشریح این آمار پرداخت و گفت: امسال سه بیمار هموفیلی شناسایی شدند و مورد جدیدی از بیمار تالاسمی در استان وجود نداشته است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ادامه سخنانش بر اهمیت همراهی سازمان‌های مردم نهاد فعال در راستای برطرف کردن مشکلات بیماران خاص تأکید و خاطرنشان کرد: بخش دولتی بر اساس چارچوب‌ها و قوانین حاکم می‌تواند ارائه خدمت کند و قطعاً سازمان‌های مردم نهاد یار و همراه دانشگاه علوم پزشکی در رفع بهتر مشکلات بیماران و ارتقای سطوح حمایت از آن‌ها خواهند بود.

وی کمک برای بهبود کیفیت زندگی و ارائه خدمت به بیماران خاص را مستلزم هم‌افزایی همه  نهادهای دست‌اندرکار دولتی، خصوصی، مردم نهاد و خیریه دانست و یادآور شد: معاونت درمان با تکیه بر ارتباطات درون و برون سازمانی آماده همراهی و تعامل بیش از پیش با تمام افراد و نهادهایی است که بتوانند گره‌ای از مشکلات بیماران بگشایند.

منبع:ایسنا

false
false
false
true

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

avatar
wpDiscuz

false