×

منوی اصلی

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۶ اسفند - ۱۳۹۶  
false
false

نویسنده

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

گفت‌وگو با یک تصویرساز دهه هفتادی

ما از کشورهای عرب زبان و ترکیه هم مخاطب داریم. چون من زبان ترکی را متوجه می‌شوم، می‌بینم که اکثر مسلمانان و شیعیان ترکیه کارهای تیم ما را می‌پسندند. بعضی وقت‌ها پیام‌هایی از مخاطبان ترک زبان داریم که اجازه می‌گیرند تا آثارمان را منتشر کنند یا یک موردی داشتیم که خانمی از ترکیه، برای ما نقاشی‌هایی دخترشان را فرستاده بود. این نقاشی‌ها با توجه به آثار گروه توکان کشیده شده بود.


سرویس سبک زندگی فردا؛ محدثه انسی‌نژاد: زینب جوادی دختر ۲۰ ساله ای است که در رشته طراحی و دوخت دانشگاه شریعتی درس می‌خواند. این دختر دهه هفتادی به گفته خودش یک سال است که متحول شده و پا در این وادی تصویرسازی گذاشته است. او در حال حاضر با تصویرسازی، در زمینه سبک زندگی اسلامی کار می‌کند. خانم جوادی که یکی از اعضای اصلی گروه «توکان» است در همین مدت کم توانسته فعالیت‌های زیادی را با این گروه به ثمر برساند. فعالیت‌ها و تصویرسازی‌هایی که دوست دارد با تلاش بیشتر آنها را بین‌المللی کند. در ادامه گفت‌وگوی فردا را با این تصویرساز جوان می‌خوانید.

گفتگو

 

با اندک اطلاعاتی، سعی کردم تصاویری از خانم‌های محجبه نقش بزنم

زینب جوادی درباره اینکه چه شد که پا به این عرصه گذاشت می‌گوید:«در واقع هیچ پیش زمینه‌ای در این زمینه نداشتم و می‌شود گفت به این راه هل داده شدم. با اندک اطلاعاتی که درباره تصویرسازی داشتم، سعی کردم تصاویری از خانم‌های محجبه نقش بزنم. بعدها تلاش کردم طرح‌ها پخته‌تر شود. من هنوز راه خیلی طولانی‌ای در پیش دارم. در واقع اصلا تصویرساز حرفه‌ای محسوب نمی‌شوم»

گفتگو

اگر در مناسبت‌ها نتوانیم طرحی منتشر کنیم، مخاطبان این نکته را به ما متذکر می‌شوند

او در ادامه درباره رشته تحصیلی‌اش و بازخوردهای کارش می‌گوید:«من رشته تحصیلی‌ام را هم با علاقه انتخاب کردم. در واقع همیشه دوست داشتم زندگی چند بعدی داشته باشم. ویژگی رشته‌های هنری این است که همه‌شان با هم ارتباط تنگاتنگ دارند. درباره بازخوردهای کارم باید بگویم که خوب بوده الحمدالله. مثلا در همین مجله تصویری توکان که من هم یکی از اعضای آن هستم؛ کامنت‌ها اکثرا مثبت بوده و مخاطب‌ها به تیم ما لطف داشتند. آنها با دعای خیرشان برای ما دلگرمی زیادی ایجاد می‌کنند، نکته جالب دیگر در این مورد این است که اگر مناسبتی باشد و ما به علت مشکلات فنی یا مثل این نتوانیم طرحی برای پیچ بفرستیم، مخاطبان مدام به ما متذکر می‌شوند که امروز فلان مناسبت است، پس طرح چه شد؟ علاوه بر این گاهی انقدر به نکات ظریفی اشاره می‌کنند که خودمان هم حیران می‌مانیم»

بیشتر بخوانید:  سخنی از رهبر انقلاب که آقایان نباید بشنوند!

گفتگو

از ترسیم ایده‌آل‌ها در طرح‌هایمان بهتر نتیجه می‌گیریم تا انعکاس زشتی‌ها

خانم جوادی دلیل کم بودن تصویرسازی‌هایی با موضوع سبک زندگی اسلامی می‌گوید:«شاید علت‌اش کم کاری من و امثال من بوده و شاید جذابیت‌های کاذبی که جبهه مقابل در کارهایش لحاظ می‌کند. ما باید برای رقابت بیشتر در این عرصه از لحاظ فنی کارهایمان را به حد قابل قبولی برسانیم. علاوه بر این با توجه به مخاطب هدف که اصولا جوان‌ها هستند، لازم است به مسائل روز و معظلات هم بپردازیم اما به اصلاح می‌خواهیم کارمان حال خوب کن باشد. گاهی به ما ایراد گرفته می‌شود که دنیا را خیلی گلستان می‌بینیم، ولی من فکر می‌کنم از ترسیم ایده آل‌ها بیشتر نتیجه می‌گیریم تا اینکه مدام زشتی‌ها را انعکاس بدهیم. نکته دیگر اینکه ما برای نشان دادن سبک زندگی ایده آل از احادیث و روایات ائمه کمک می‌گیریم که فکر می‌کنم بهترین مرجع برای ما باشند»

گفتگو

تصویرسازی خانم‌ها در خانه بدون حجاب برای مخاطب فضای مجازی حساسیت برانگیز است

وقتی از این گرافیست جوان درباره امکان تصویرسازی بی‌حجاب برای خانم‌ها در داخل خانه می‌پرسم، می‌گوید:«این قضیه کمی حساسیت‌برانگیز است. گاها دیده شده که طرح‌ها را تغییر می‌دهند و در واقع هر کاربر برداشت خودش را از طرح لحاظ کرده و آن را منتشر می‌کند. همین نکته باعث شده کمی دست ما در این زمینه بسته باشد. البته این را هم باید لحاظ کنید که مقوله انیمیشن با تصویرسازی تک فریم دو مسئله جداست»

گفتگو

طرح عاشقانه‌ای که آقا در حال بوسیدن دست همسرشان است، با اسقبال زیادی روبه رو شد

خانم جوادی درباره پربازدیدترین طرح صفحه‌شان می‌گوید:«یکی از طرح‌هایم بود که در صفحات مختلف بسیار آن را می‌بینم. یک طرح عاشقانه که در آن آقا در حال بوسیدن دست همسرشان هستند. فکر می‌کنم این طرح با بیشترین استقبال رو به رو شد. به صورت کلی می‌توان گفت طرح‌هایی با موضوع زندگی مشترک مورد استقبال زیادی قرار می‌گیرد. البته طرح بنیتا کوچولو، طرح اهدای خون، طرح‌های انتخاباتی و طرحی که برای شهدای آتش نشان هم کار کردیم، مورد توجه زیادی قرار گرفت»

بیشتر بخوانید:  توضیحاتی درباره بی حجابی بازیگران سریال نفس

گفتگو

از کشورهای عرب زبان و ترکیه هم مخاطب داریم

زینب جوادی درباره استقبال کشورهای دیگر از طرح‌هایشان می‌گوید:«ما از کشورهای عرب زبان و ترکیه هم مخاطب داریم. چون من زبان ترکی را متوجه می‌شوم، می‌بینم که اکثر مسلمانان و شیعیان ترکیه کارهای تیم ما را می‌پسندند. بعضی وقت‌ها پیام‌هایی از مخاطبان ترک زبان داریم که اجازه می‌گیرند تا آثارمان را منتشر کنند یا یک موردی داشتیم که خانمی از ترکیه، برای ما نقاشی‌هایی دخترشان را فرستاده بود. این نقاشی‌ها با توجه به آثار گروه توکان کشیده شده بود»

گفتگو

فی سبیل‌الله کار می‌کنیم

این دانشجوی هنرمند درباره گروه توکان و کارهایی که در این گروه انجام می‌شود، می‌گوید:«گروه هنری توکان یک گروه خودجوش و متفاوت است که به جرات می‌توانم بگویم کمتر گروهی را می‌توانید مانند این گروه پیدا کنید. هسته اصلی این گروه از آقای دریانورد، خانم الاسوند و من تشکیل شده است. در این گروه جوانان انقلابی زیادی مشغول به فعالیت هستند، که به اصطلاح فی‌سبیل‌الله کار می‌کنند و کارها رفاقتی پیش می‌رود. یک سال است که تشکیل شده و کارگروه‌های مختلفی هم دارد. کارهای مختلفی در این گروه انجام می‌شود، کارهایی مثل:«تصویرسازی (نقاشی دیجیتال)، نویسندگی (شعر و تکست‌های بامزه)، ترجمه (احادیث و بیانات به زبان‌های مختلف مثل عربی، انگلیسی گاها ترکی و کره‌ای ترجمه می‌شود)، گرافیک(طراحی پوستر، عکاسی و عکس نوشته)، گروه اجرایی (برای برنامه‌های میدانی در اعیاد و مناسب‌ها به بهانه‌های مختلف هدایایی آماده و پخش می‌شود)، گروه کودک (در واقع اسمش توکانک هست. طرح‌ها و متن‌ها و شعرهایی که مناسب کودکان هست در این کارگروه آماده می‌شود»

بیشتر بخوانید:  بیانات در دیدار خانواده‌های شهدای مرزبان و مدافع حرم

گفتگو

گروه توکان تقریبا از همه جای ایران عضو دارد

خانم جوادی در ادامه درباره گروه هنری توکان و سختی‌های کارشان می‌گوید:«گروه توکان از تقریبا از همه جای ایران عضو دارد. خاطره به یاد ماندنی من از فعالیت در این گروه، دیدن دوستانم است که در شهرهای دیگر ساکن هستند. ماندگارترین خاطره‌ام جلسه حضوری توکانی‌ها با استاد رائفی پور بود، که سنگ تمام گذاشتند و راهنمایی‌های زیادی کردند. سختی کار ما در واقع مشابه تمام گروه‌هایی است که کار تشکیلاتی انجام می‌دهند. کار تشکیلاتی همیشه سخت بوده، ان شاءالله در این راه سربلند شویم»

گفتگو

برای ماه محرم طرح‌هایی با موضوع سبک زندگی که با محرم درآمیخته شده‌اند، کار کردیم

او درباره ویژه برنامه‌های گروه هنری توکان برای ماه محرم می‌گوید:«پارسال یکسری طرح زده شد، با موضوع معرفی شخصیت‌های عاشورا که امسال بازنشر شدن این آثار و طرح‌های تکمیلی در راستای کارهای قبلی، با طرحی متفاوت اجرا شد. همه‌ٔ طرح‌های امسال ما نذر حضرت زهرا سلام الله هستند. یکسری طرح هم با موضوع سبک زندگی کار کردیم که با محرم در آمیخته شده‌اند و حس و حال معنوی خوبی دارند. ان شاءالله از دهم محرم تا اربعین چله ترک گناه به صورت ویژه داشته باشیم تا به لطف خدا زیارت اباعبدالله نصیبمان شود»

گفتگو

برای جهانی شدن کارهایمان باید با ادبیات فکری مردمان کشورهای مختلف آشنا باشیم

زینب جوادی در پایان درباره اینکه می‌خواهد در کارش به کجا برسد، می‌گوید:«دوست دارم طرح‌هایم به سمت حرفه‌ای شدن، پیش برود، تا بتوانم قدمی در راه آرمان‌های انقلاب بردارم. ما برای بین‌المللی شدن نیاز به تحقیق و مطالعه زیادی داریم. باید ادبیات فکری مردمان کشورهای مختلف را بشناسیم و با توجه به آن کار کنیم»

false
false
false
true

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر می دهید!

avatar

false